Szkolimy. Wspieramy organizacje w kryzysie.
projekt Fundacji

Premiera książki Olgi Puncewicz

 

Najnowsza książka założycielki Fundacji NAGLE SAMI Olgi Puncewicz trafiła właśnie do księgarń. Autorka przejechała kawałek Polski, by porozmawiać z bohaterami o przeszłości, a także o tym jak wygląda ich życie kilka lat po stracie kogoś bliskiego. Rozmówcami podobnie jak w pierwszej części („Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu”) są osoby, które straciły bliskich w górach, oprócz jednej rozmówczyni, która czeka, gdy jej jedyna córka wyjeżdża w góry czy na krańce świata.

Tym razem Puncewicz rozmawia z Hanną Wiktorowską o pracy w Polskim Związku Alpinizmu, o Macieju Berbece z jego synem Stanisławem, o Tomaszu Kowalskim z jego bratem Przemysławem, o Arturze Hajzerze z żoną Izabelą, o Dobrosławie Miodowicz-Wolf i Janie Wolfie z ich synem Łukaszem, o Wojciechu Kozubie z jego żoną Pauliną, o Januszu Nabrdaliku z jego żoną Olgą i o Martynie Wojciechowskiej z jej mamą Joanną.

„Myślę, że żałoba zawsze będzie dla mnie bardzo ważnym tematem i zawsze będą mnie ciekawić ludzie, którzy żałoby doświadczyli oraz ich przemyślenia na ten temat” – przyznaje we wstępie autorka książki. W 2009 roku jej mąż Piotr Morawski zginął podczas wyprawy na ośmiotysięcznik Dhaulagiri w Himalajach. Dwa lata później założyła Fundację Nagle Sami, która pomaga osobom w żałobie.

W książce „Góry na opak 2” historie górskich wypraw, emocje towarzyszące rodzinom, które zostały w domu, łączą się z opisami najtrudniejszych i dramatycznych momentów w życiu.

„Szedłem drogą, którą on szedł, zatrzymywałem się w miejscach, w których on się zatrzymywał, widziałem to co on po raz ostatni widział. To było mocne przeżycie” mówi Puncewicz Stanisław Berbeka, którego ojciec Maciej Berbeka zginał na Broad Peaku w 2013 r.

Bohaterowie wywiadów przeprowadzonych przez Puncewicz poradzili sobie ze stratą w różny sposób. Żałoba i jej przeżywanie jest niezwykle indywidualną kwestią. Jedynym sprzymierzeńcem dla osób po stracie jest czas. „Spojrzenie na śmierć zmienia się z wiekiem. Z czasem staje się ona kawałkiem życia” mówi Izabela Hajzer.

Być może wśród tych, niekiedy niezwykle dramatycznych historii czytelnicy znajdą inspirację, pocieszenie, otuchę, albo akceptację faktu „że jest jak jest” jak mówi jedna z bohaterek - Hanna Wiktorowska.

 

Zachęcamy do czytania!